12 Haziran 2012 Salı

BSD Magazine Haziran 2012 Sayısı Yayınlandı

BSD Magazine Haziran 2012 sayısı yayınlandı. Bu sayının kapak konusu olarak "BSD Güvenliği" konusu seçilmiş. Bu sayıdaki konular önceki sayıda yayınlanana konuların devamı niteliğinde. Dergi içeriği ağırlıklı olarak kapak konusu ile ilgili olan yazılardan oluşuyor. FreeBSD ZFS dosya sistemi kullanılarak Qjail, ZFS ve BEADM kullanılarak gerçekleştirilen FreeBSD kurulumu, FreeBSD sistem yetkisiz giriş, DNSSEC, PostgreSQL programlama yazıları bu sayısının içeriğini oluşturuyor. Bu sayıda No Starch Press yayınlarının izleyicilerine yönelik bir de sürpriz var.

Haziran 2012 sayısının tam içeriği ise şöyle:

DNSSEC Bölüm 2, Paul Amman

DNS Sunucularının yönetminden sorumlu olan sistem yönetcileri DNS sunucularının karşı karşıya kaldığı çeşitli tehditlere karşı önlem almak durumundadır. Bu tehditler salt DNS sunucusuna yönelik olmayı aynı zamanda istemci ve sunucu arasındaki sorguların yürütüldüğü protokol düzeyinde de gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle DNS sorumlu olan sistem yöneticilerinin bu tehditlere karşı önlem alması da zorunludur. Paul Amman yazısında bu tehditlere karçşı alınabilecek önlemler üzerinde duruyor. Gelecek yaızda ise DNS sunucularının güvenliği konusunu ele alacak.

FreeBSD Sisteme Yetkisiz Erişim Bölüm-6, Rob Somerville

Bu bölümde FreeBSD ssistemlere yönelik gerçekleştirilen saldırıların tespit edilmesi ile bunların önlenmesi veya en kötü senaryo olarak saldırının vereceği zararın en az olması için kullanılabilecek teknikleri ele alıyor.

QJail ile Temel FreeBSD Jail Oluşturulması, Benedict Reuschling

FreeBSD Jail kurulumu el kitabında ayrıntılı olarak anlatılır. Süreç FreeBSD kaynak kodunun derlenmesini gerektirir. Ancak ZFS kullanıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmeden qjail ile tamel bir jail oluşturup bunu farklı jail kurulumları için kullanabilirsiniz. Yazar, qjail'i çeşitli örneklerle açıklayarak anlatıyor.

PostgreSQL: Sunucu Tarafı Programlama Bölüm-2, Luca Ferrari

PostgreSQL veritabanı sunucusu SQL dışında C ve PERL vb çeşitli programlama dilleri kullanılarak sunucu tarafında çalışan porgramlar yazılabiliyor. Bu yazıda PERL kullanılarak PostgreSQL veritabanı sunucusunıun programlanması ele alınıyor.

Sleep Mutex ile Veri Bozulmasının Önlenmesi, Joseph Kong

FreeBSD Device Drivers ver Designing BSD Rootkits kitaplarının yazarı olan joseph Kong SMP sistemlerde aynı veri yapısının farklı işlemciler tarafından işlenmesi durumunda ortaya çıkan bozulmaların önüne geçilmesini sağlayan Sleep Mutex nasıl kullanılacağı çekirdek modülü yazarak gösteriyor.

Beadm, ZFS ve FreeBSD, Sawomir Wojciech Wojtczak

ZFS dosya sistemi kullanarak FreeBSD kurulumu yapılabilir. Ancak ZFS sunduğu olanakları tam olarak kullnabilmek için ek yazılımlara gereksinim duyulur. Beadm, ZFS Boot Environments ve diğer ZFS özgü araçların kullanılmasını sağlayan bu araçlardan bir tanesidir. Yazar, bildiğimiz adı ile Vermaden, Beadm ve ZFS kullanarak FreeBSD kurulumunu ve kurulum sonrası yapılandırılmasını ele alıyor.

Joseph Kong'un yeni kitabını satın almak isteyen okuyucular derginin 11. sayfasına mutlaka göz atsınlar.


Kaynak: http://bsdmag.org/

Keyifli okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme