17 Aralık 2012 Pazartesi

eniXma Aralık 2008 (Arşiv)

eniXma yirmi yedinci sayısı Aralık 2008'de yayınlandı. Hafif bir masaüstü ortamı olan Xfce, P2P ve Bittortent istemci olan KTorrent, SynfigStudio ile animasyon, geometri yazılımları tanıtımı, Linux dağıtımlarında karşılaştırma için benchmark yazılımları, ve Cluster çözümleri, Mandriva depoları ile BSD yazı dizisinin ilk bölümü bulunuyordu.

eniXma Kasım 2008 (Arşiv)

eniXma yirmi altıncı sayısı Kasım 2008'de yayınlandı. Bu sayıda sistemi masaüstünden izlemek için geliştirilmiş conky, KDE için başlat menüsünün bir diğer seçeneği olan Lanceleot, Flash alternatifi Gnash, Gnutella P2P ağları için Phex, Disk şifreleme, 3B satranç olan Vulcan oyunu ve PC-BSD 7.0.1 ve Mandriva 2009 incelemeleri bulunuyordu.

eniXma Ekim 2008 (Arşiv)

eniXma yirmi beşinci sayısı Ekim 2008'de yayınlandı. Bu sayı ile eniXMa'nın ikinci yılını kutlamıştık. Kapakta eniXMa'nın yayınlanmış olan yirmi dört sayısının resmi yer alıyordu. Bu sayıda Bluetooth protokolü ile sistem kontrolü uygulaması, MSI WindU100 netbook bilgisayara Linux kurulumu, yerelleştirme çalışmalarında kullanılan Poedit, KDE uygulamaları olan Kdenlive ve Kompozer, e-posta, takvim vb hepsini bir arada sunan Thunderbird, syslinux ile USB'den Linux başlatılması, Mandriva Cooker 2009 ve Debian için geliştirilen grafik arayüze sahip kurulum uygulaması olan Debian Installer'ın Beta 2 sürümü incelemeleri bulunuyordu.

eniXma Eylül 2008 (Arşiv)

eniXma yirmi dördüncü sayısı Eylül 2008'de yayınlandı. Bu sayıda KDE 4.1 incelemesi, Konqueror ile ses CD'lerini ogg, mp3 vs dönüştürme, Gentoo sistemlerin toplu halde yönetilmesi için geliştirilmiş Gems, GRUB hata mesajları, chronic görev zamanlayıcı, LAMP sistemlerin optimizasyonu, Mandriva'da ebevyen kontrolü uygulaması, GnuPG arayüzü olan KGpg ve Fish Fillets oyunu tanıtımları ve incelemeleri yer alıyordu.

eniXma Ağustos 2008 (Arşiv)

eniXma yirmi üçüncü sayısı Ağustos 2008'de yayınlandı. Bu sayıda e-posta hesabınızı kontrol edip size anımsatan KDE uygulaması Korn, evinizi dekore ederken kullanabileceğiniz SweetHome3D yazılımı incelemesi, hafif bir masaüstü olan LXDE incelemesi, Firefox ile kullanabileceğiniz eklentiler, sosyal tarayıcı olarak bilinen Flock, DOS saldırlarının tespit edilerek önlenmesi için geliştirilmiş DOS Detector, ve TÜBİTAK UKEAE tarafından geliştirilen Pardus 2008 incelemesi yazıları yer alıyordu.

eniXma Temmuz 2008 (Arşiv)

eniXma yirmi ikinci sayısı Temmuz 2008'de yayınlandı. Bu sayıda KDE uygulamaları olan Katapult ve Basket, Linux dağıtımları olan Mandriva, OpenSUSE ve Linpus Linux Lite incelemeleri ile Fredora Spins projesi kapsamında geliştirilen özelleştirilmiş Fedora sürümü hazırlama uygulaması olan Revisor, Firefox 3 incelemesi, ekran görüntüsünün ve ses kaydının alınmasını sağlayan uygulamalar, GnuPG tanıtımı ve Off-the-record şifreleme ve Mandriva disk yönetimi yazıları yer alıyordu.

eniXma Haziran 2008 (Arşiv)

eniXma yirmi birinci sayısı Haziran 2008'de yayınlandı. Bu sayı LKD'nin o yıl İzmir'de düzenlenen şenlik/piknik etkinliğini ele almış ve kapağına taşımıştı. Dergide çoklu ortam uygulamaları olan Audacity, Miro ve Elisa tanıtımları ile Linux dağıtımlarından Mandriva, Slackware ve Fedora incelemleri, güvenlik konusunda onion routing uygulaması olan Tor kurulumu, yapılandırılması, BASH ve Seri Port programlama yazıları yer alıyordu.

eniXma Mayıs 2008 (Arşiv)

eniXma yirminci sayısı Mayıs 2008'de yayınlandı. Bu sayıda eniXma'nın hazırlanmasında kullanılan Inkscape, dosya hiyerarşisi tanıtımı, CryptSetup ile disk şifreleme, Linux dağıtımları incelemeleri ile ipuçları konusunda Gentoo, Lapis Linux, Nimblex, Mandriva  ve Ubuntu yazıları ile PCBSD incelemesi, BASH ve Seri Port programlama yazıları yer alıyordu.

eniXma Nisan 2008 (Arşiv)

eniXma on dokuzuncu sayısı Nisan 2008'de yayınlandı. Bu sayıda KDE uygulamaları olan KBabel, ve Marble, astronomi yazılımları, disk şifreleme uygulaması olan TrueCrypt, RealCrypt ve CryptSetup, disk bölümleme ve bölümleri düzenleme uygulaması Gparted, Gentoo tabanlı Linux dağıtımı olan Sabayon'un proje lideri ile röportaj, BASH ve Seri Port programlama yazıları yer alıyordu.

eniXma Mart 2008 (Arşiv)

eniXma on sekizinci sayısı Mart 2008'de yayınlandı. Bu sayıda GPLv3, KDE applet/programcıkları ve KDE uygulaması Kontact , Gcompris, Geany, Compiz Fusion, Gentoo paket yönetim aracı portage, PCBSD ve Slax 6 incelemesi, BASH ve Seri Port programlama yazıları yer alıyordu.

eniXma Şubat 2008 (Arşiv)

eniXma on yedinci sayısı Şubat 2008'de yayınlandı. Bu sayıda FSF 'nin bakış açısına paralel olarak açık kaynak eleştirisi, DivX dosyalarına alt yazı ekleme, grafik işleme, elektronik devre simülasyonu, KDE4 ve farklı ağ yapılandırmalarının kullanılması ile farklı ağlarda dolaşım, Gentoo Linux ve DesktopBSD incelemeleri, Truva Linux ve hobi amaçlı geliştirilen farklı işlemtim sistemlerine ilişkin inceleme ve tanıtım yazıları yer alıyordu.